Logo

Zajęcia dodatkowe

ZAJĘCIA DODATKOWE

Głównym celem zajęć jest jednakże dobra zabawa, otwarcie się dzieci na samodzielność w podejmowania decyzji i szukanie dobrej drogi do osiągnięcia celu.

 

Gimnastyka korekcyjna

Wiek przedszkolny uważany jest za okres krytyczny dla kształtowania postawy, ponieważ w okresie tym występują rożnego rodzaju nieprawidłowości postawy ciała, które rozwijają się i przekształcają w wady wymagające wielu starań w celu ich zahamowania lub usunięcia. Kompensacja, czyli zapobieganie i korektywa-leczenie wchodzi w skład edukacji zdrowotnej i ruchowej zawartej w programach wychowania przedszkolnego.

Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w przedszkolu stanowią ciekawą propozycję oddziaływań dotyczących nie tylko motoryki. Uwzględnia się w nich zadania, które umożliwią dziecku ćwiczenie pamięci, koncentracji uwagi, spostrzegawczości, rozbudzają motywację do wszechstronnej aktywności stanowiącej niezbędny warunek jego rozwoju.

 

 

Rytmika traktowana jest jako podstawowy motor swojego działania.

 Jest to uwrażliwienie na rytm poprzez stworzenie określonego rodzaju ćwiczeń polegających na dokładnej realizacji usłyszanego rytmu za pomoc prostych gestów i taktowania. Rytmika ma istotny wpływ na rozwój muzykalności, poczucia rytmu i wrażliwości. Wpływa na rozumienie i umiejętność przeżywania innych dziedzin sztuki, przede wszystkim teatru i sztuk plastycznych.

Cele rytmiki:

·       maksymalnie aktywizuje ciało i psychikę dziecka, tworząc nowe odruchy i rozwijając sprawność aparatu mięśniowo-ruchowego,

·       rozwija umiejętność podporządkowywania aparatu ruchowego swej woli,

·       wpływa na opanowanie nieśmiałości i zaburzeń w zachowaniu dzieci,

·       pobudza aktywności, wiarę we własne siły, pełni rolę relaksu i terapii,

·       wpływa na rozwój zdolności intelektualnych: ćwiczy i rozwija umiejętność koncentracji uwagi, przyczynia się do rozwoju spostrzegawczości, umiejętności porównywania, analizy, pamięci.

 

Logopedia

 

Okres przedszkolny to czas, kiedy terapia logopedyczna  jest najbardziej efektywna. Zajęcia logopedyczne wychodzą naprzeciw potrzebom językowym dzieci.

Głównym celem tych zajęć jest:

  • profilaktyka wad wymowy i zaburzeń mowy,
  • wspomaganie rozwoju kompetencji językowych, które decydować będą o powodzeniu i sukcesach dziecka w edukacji szkolnej,
  • terapia powstałych już wad oraz zaburzeń.

Na zajęciach grupowych dzieci uczestniczą w zabawach logopedycznych oraz  ćwiczeniach udoskonalających ich mowę. Zajęcia indywidualne są skierowane do dzieci, u których stwierdzono wady wymowy.

 

Zajęcia artystyczne

 

Zajęcia artystyczne mają na celu zachęcić dzieci do wyrażania swojej wiedzy, przeżyć i doświadczeń za pomocą plastycznych środków wyrazu, rozbudzić ich wyobraźnię i kreatywność, uczyć staranności i cierpliwości, samodzielności jak również pracy w zespole. Co więcej dzieci uczą dzieci planowania swojej pracy, przygotowywania swojego stanowiska pracy oraz porządkowania go. Na zajęciach artystycznych dzieci malują, rysują i wykonują przestrzenne prace plastyczno- techniczne z wykorzystaniem różnych technik i materiałów plastycznych. Pracują indywidualnie oraz w grupie. Inspirację do swoich prac często czerpią z muzyki i literatury, z którymi stykają się w przedszkolu.

 

Zajęcia matematyczne

 

Na zajęciach matematycznych  realizowany jest program „Klucz do uczenia się”- część  matematyczna. Moduł przedstawia w prosty i zrozumiały sposób język matematyki. Na zajęciach dzieci używają modeli wizualnych, aby lepiej zrozumieć związki między przedmiotami, wielkościami. Celem zajęć matematycznych jest zrozumienie czym jest liczenie, poznanie podstawowych relacji matematycznych oraz uatrakcyjnienie samej nauki matematyki. Podczas zabaw i ćwiczeń dzieci m.in. uczą się pojęć matematycznych nie używając liczebników, zapoznają się z różnymi sposobami mierzenia wielkości, długości, wysokości jak również porównywały wielkość zbiorów nie przeliczając ich elementów.

 

Zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej

 

Wiek  przedszkolny jest okresem szczególnym, podczas którego kształtują się postawy, opinie i przyzwyczajenia dzieci. Jest odpowiednim czasem, by zacząć edukację zdrowotną, gdyż utrwalone nawyki dzieci determinują ich późne decyzje oraz styl życia. Celem zajęć o tematyce zdrowotnej jest poszerzenie wiadomości dzieci na temat wychowania zdrowotnego, wyrabianie prawidłowych nawyków w zakresie zdrowia i szacunku do przyrody oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Na zajęciach realizujemy autorski program zdrowia „Zdrowie Przedszkolaka”. Jako placówka promująca zdrowie co roku wybieramy tematykę zajęć dostosowaną do potrzeb naszych wychowanków.  Nauka oparta zabawie (dzieci m.in. uczą się piosenek i wierszyków, biorą udział w teatrzykach, w zabawach dydaktycznych, eksperymentach oraz zajęciach terenowych , kulinarnych)  pozwala dzieciom poznać zasady zdrowego stylu życia i odżywiania, zasady higieny oraz ochrony przyrody. Dzieci zyskują nie tylko wiedzę na temat zdrowia, ale również niezbędne umiejętności takie jak: wykonywanie czynności higienicznych, przygotowywanie prostych, zdrowych przekąsek czy nauka segregacji odpadów.

 

ZAPRASZAMY

Tel: 13 430 32 53

Skrzynka na sygnały

Wypełnij Odpowiedzi

Samorządowe Przedszkole w Dydni
Numery telefonów:
Grupa I
798962708
Grupa II
13 430 32 53
Grupa III
789 023 190
Przedszkolna kuchnia
789 028 880
 
 
Godziny otwarcia:
Pn-Pt: od 6:30 do 15:30

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.